answer this question fastly
Attachments:

Answers
Answered by
4
Cost Price =Rs. 680
Discount allowed =15%
=680*15/100
=102
selling price =680–102
=578
please mark me as brainliest
Discount allowed =15%
=680*15/100
=102
selling price =680–102
=578
please mark me as brainliest
sukhi132259:
hii
Answered by
0
When marked price is Right 100
Let us keep selling price as Rs 85 because when we discount we reduce the some amount in marked price and that becomes the selling price of a object.
When selling price is 680 then the marked price = 100/85 *680 (divide 100 and 85by 5th table)
=26/17*680
=26*40 (divide 17 and 680 in 17th table)
=Rs 1040.
Discount =Rs 360.
Similar questions