answer this question...urgent
Attachments:

Answers
Answered by
1
hey mate....here is ur answer
we know that ,,,,,,,,average=sum of obserations/no of observations
average of four students=29.5+30.5+32.0+34.0/4
=126/4
=32.5
hope it helps.......
Answered by
1
Average=Sum of the terms/Total number of terms
=(29.5+30.5+32+34)kg/4=126kg/4= 31.5kg
Similar questions