anybody anybody know the answer
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d97/1a09ce30536da774b1937e605219acb3.jpg)
Answers
Answered by
0
Answer:
Here you go!
Step-by-step explanation:
Lets take the cost of one sandwich as ₹x
Given: Alisha along with with 2 of her friends ordered sandwich.
Which means that they bought 3 sandwiches all together.
Then also pay a tip of ₹7 to the waiter.
Since they spent a total of ₹100
So our equation becomes:
3x+7=100
3x=100-7
3x=93
x=93/3
x=31
Therefore the cost of one sandwich is ₹31
Pls mark me as brainliest as this is the correct answer!
Similar questions