Math, asked by imdisha109, 10 months ago

Apples cost ₹150per kg and grapes cost ₹30 per 250g find the ratio of the price of apples to price of grapes.​

Answers

Answered by anshit175
15

Answer:

the ratio will be of 5:4

Step-by-step explanation:

given

apple cost per kg is 150

grapes cost per 250g is 30 (per kg will be 120)

we will now divide the rupees 150/120 and it will come 5/4=5:4

Answered by shri42789
2

Answer:

Apple cost rupaye per 50 per kg and grapes cost 30 per per rupaye 225 find the ratio of the price of Apple to price of grapes

Similar questions