Apples cost ₹150per kg and grapes cost ₹30 per 250g find the ratio of the price of apples to price of grapes.
Answers
Answered by
15
Answer:
the ratio will be of 5:4
Step-by-step explanation:
given
apple cost per kg is 150
grapes cost per 250g is 30 (per kg will be 120)
we will now divide the rupees 150/120 and it will come 5/4=5:4
Answered by
2
Answer:
Apple cost rupaye per 50 per kg and grapes cost 30 per per rupaye 225 find the ratio of the price of Apple to price of grapes
Similar questions
Social Sciences,
5 months ago
Computer Science,
5 months ago
Math,
10 months ago
Biology,
10 months ago
English,
1 year ago
Computer Science,
1 year ago