area of major sector if theta=30° radius=12cm is=?
Answers
Answered by
0
Answer:
Area of minor sector = 1/2 r^2Theta
- = 1/2×30×12
- = 6×30
- =180
Answered by
0
The Answer is in Attachment
Hope it Help you
Attachments:

Similar questions
Math,
2 months ago
Social Sciences,
2 months ago
Psychology,
2 months ago
Math,
2 months ago
English,
2 months ago
English,
11 months ago
Science,
11 months ago