Math, asked by 0Oreo, 8 months ago

At the local dairy farm, Karimeh buys a 12-oz container of yogurt for $1.98. Joseph buys a 4-oz container of yogurt for $0.60. Are the cost, y, in dollars and the amount of yogurt, x, proportional? Explain. Write an equation to represent this relationship if possible.

Answers

Answered by jaskanwal94
1

not sure plz mark as brain list

Similar questions