Math, asked by mrjoker172008, 1 month ago

At what rate percent per annum rupees will Rs 3600 amount to Rs 4734 in 3 ½ years.​

Answers

Answered by αηυяαg
6

{\huge{\underline{\red{Solution:-}}}}

S.I = (4734-36010)

= 1134 Rs

Rate = 1134 × 100/3600 × 7

= 9 %

Answered by kiranbhanot639
1

Answer:

Rate = 1,134 × 100/3,600 × 7 = 9%.

thanks

Similar questions