Physics, asked by saimunsumon7, 1 month ago

At what temperature, pressure remaining constant, will the rms velocity of a gas be half of its value at 0°C?​

Answers

Answered by drniranjan09
0

Explanation:

V rms

T

At 0

0

C, V

rms

273

At temp. T,

2

V

rms

T

2

1

=

273

T

T=

4

273

= 68.2K = 69K

T=69−273 = −204

0°c

Similar questions