Math, asked by princigasha, 7 months ago

(b)
As the number of units manufactured
increases from 2000 to 3000 the total cost of
production increases from Rs. 11,000 to
Rs.15000. Find the relationship between the
cost (y) and the number of units made (x). if
the relationship is linear.​

Answers

Answered by nandhanapramod1112
2

Answer:

x=4y

hope this will help..

Similar questions