B.
Numerical MCQs/Short Practical Problems/ Case Studies
38. Actual units of direct materials used were 20,000 at an actual cost of 40,000 Standard unit
cost is 2.10. Assuming the materiais price variance is recognized when the materials are used,
the materials price variance (MPV) is:
Answers
Answered by
5
Answer:
60,000 will be the answer I think so..
Answered by
0
Market price variance (MPV) is 200
Given: Actual cost equals to 40000 and Standard cost equals to 20000
To Find: Market Price Variance
Solution:
Actual cost per unit = 40000/20000 = 2
As per formula of Market Price Variance,
MPV = (Standard cost per unit - Actual cost per unit) × Actual quantity
MPV = (2.10-2) × 2000 = 0.10 × 2000 = 200.
Hence, Market price variance (MPV) = 200
#SPJ2
Similar questions
Math,
4 months ago
Social Sciences,
4 months ago
English,
4 months ago
Math,
9 months ago
Business Studies,
1 year ago