Math, asked by vazadrian18, 1 year ago

b) please help me solve this

Attachments:

Answers

Answered by Priyu19
1
this pic is not clear.. plz add a clear pic of your question

ADHIRAJ12: hii
Priyu19: hi bro
ADHIRAJ12: how are you
vazadrian18: Parineeti buys 500, Rs 20 shares at a discount of 20% and receives a return of 10% on her money.
vazadrian18: a) amount invested by her
vazadrian18: b)the rate of dividend paid by the company
vazadrian18: c)the annual dividend
Answered by saksham7897
0

Answer:

Step-by-step explanation:

No of shares =500

Nominal value =20

Market value =20-(20×20%)

=16

Investment

=no.of shares × MV

=500×16

=8000

Div%

Div%×NV =Return% × MV

div% × 20 =10% × 16

=8%

Annual dividend

Div% × NV× No of shared

= 8/100 × 20× 500

=8000

Similar questions