bicycle was bought for Rs 650 and sold for Rs 585, then find the
percentage of profit or loss.
Answers
Answered by
6
Answer:
10% loss
Step-by-step explanation:
loss% loss / c.p × 100
loss = 650 - 585 = 65
65/650× 100 = 10% loss
plz Mark this answer as brainliest answer and follow me
Answered by
0
Answer:
10% loss
Step-by-step explanation:
loss% loss / c.p × 100
loss = 650 - 585 = 65
65/650× 100 = 10% loss
Similar questions
Chemistry,
7 months ago
Math,
7 months ago
World Languages,
7 months ago
Social Sciences,
1 year ago
Computer Science,
1 year ago
English,
1 year ago
Math,
1 year ago
Chemistry,
1 year ago