By selling a car 57,500, a man gained 15%. What was his cost price?
Answers
Answered by
3
Answer:
by selling car =57500
gain = 15
=57500*15/100
=575*15
=8625
Step-by-step explanation:
please mark me brainliest
Answered by
0
Answer:
The Correct Answer is: 48,875
Step-by-step explanation:
Selling Price of a Car = 57500
Gained Amount = 57500×15/100 = 8625
Cost price of a car = Selling Price-Gain Amount
= 57500-8625 = 48,775
Similar questions
Business Studies,
1 month ago
Art,
1 month ago
Computer Science,
1 month ago
History,
2 months ago
World Languages,
2 months ago
Science,
11 months ago
Math,
11 months ago