Math, asked by tahaseen72, 11 months ago

by selling an article at a discount of 25 percent a shopkeeper gets rs 16 less as profit than by selling it 16 2/3 percent discount if the cost price of 12 articles is equal to marked price of 8 articles then find cp of each article​

Answers

Answered by frozenPearl93
1

</p><h3>\huge{\blue{\boxed{\boxed{\red{\ulcorner{\mid{\overline{\underline{\bf{solution-}}}}}}\mid}}}}

❥Let the sale price of each article be $10

❥Thus the sale price of 25 articles will be $250.

As per statement the cost price of 20 articles is same as sale price of 25 articles.

❥Thus, the cost Price of 20 articles is $250

Cost price of each article = $250/20 = $12.50

❥Loss = cost price - selling price

❥Loss on selling the article is $12.50 –$10.0 = $2.50

Loss% = loss/cost price × 100

❥Percentage loss= $2.50/$12.50 × 100 = 20%

The loss on selling the article is 20%

 \huge \mathfrak{Answer:-}: The percentage loss on selling the article is 20%

━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━━

Answered by dikshaagarwal4442
0

Answer:

The cost price of each particle is 128.

Step-by-step explanation:

  • Step-1: Suppose the cost price of each article is 100.

        The cost price of 12 articles = 12 × 100 = 1200

         Marked price of 8 articles = cost price of 12 articles = 1200

         Marked price of each article = \frac{1200}{8} = 150

  • Step-2: 25% discount on marked price(150).

                     Amount of discount = 150 × \frac{25}{100} = 37.5

       The selling price = Marked price - discount = 150 - 37.5 = 112.5

        Profit = Selling price - cost price = 112.5 - 100 = 12.5

  • Step-3: 16\frac{2}{3}% = \frac{50}{3}% discount on marked price(150).

                     Amount of discount = 150 × \frac{50}{3\times100} = 25

       The selling price = Marked price - discount = 150 - 25 = 125

        Profit = Selling price - cost price = 125 - 100 = 25

  • Step-4: The difference in profit = 25 - 12.5 = 12.5

                    12.5 is equivalent to Rs. 16

                    100 is equivalent to = 16 × \frac{100}{12.5} = 128

     ∴ The cost price of each particle is 128.

To get similar type of problem visit the link given below:

https://brainly.in/question/6303147

https://brainly.in/question/29734786

Similar questions