Chemistry, asked by veer4758, 1 year ago

Calculate moles of 2.4g of carbon​

Answers

Answered by monishargowda777
2

Answer:

0.2

Explanation:

number of moles=Given mass/molar mass

m=2.4g

M=12 g

n=m/n=2.4/12=o.2

Similar questions