Chemistry, asked by vaibhav363, 1 year ago

calculate no.of atoms 0.02 of nitrogen

Answers

Answered by tejasgupta
4

Here, Given Mass = 0.02 g

Molar Mass of N = 14g

No. of moles = 0.02/14 = 0.00142857143

No. of Atoms = 0.00142857143 * 6.022 * 10²³


vamritaeunameun: Nice answer friend ☺️
Similar questions