calculate no.of moles 40g of co2
Answers
Answered by
11
1 mole of Co2 = 12+2(16) =44 g
Mole of 40 g of Co2 =
40/44 = 0.9 mol.
^-^
Mole of 40 g of Co2 =
40/44 = 0.9 mol.
^-^
vaibhav363:
but mass of c=12 and you write 14
Similar questions