calculate no.of particals present in N2 molecule
Answers
Answered by
0
Explanation:
(a) The number of atoms or molecules in 12 gm of carbon-12 ( in a mole of a substance) is called as Avogadro constant (6.022 × 1023 )
Answered by
0
(a) The number of atoms or molecules in 12 gm of carbon-12 ( in a mole of a substance) is called as Avogadro constant (6.022 × 1023 ) (b) Number of molecules(N) = Given mass X Avgadros no / Molar mass Molar mass of 1 mole of N2= 14 × 2 =28 N = 56/ 28 ×6.022 × 1023 N = 12.044 × 1023 Hence there are 12.044 × 1023 particles present in 56 gm
hope you like this answer
please mark me as brainliest
Similar questions