Math, asked by khushi69037, 1 year ago

calculate the distance travelled by a man walking at a speed of 5km/h in 18 minutes​

Answers

Answered by bhawnagupta834
4

Answer : 1.5KM

Step-by-step explanation:

Speed = 5km/h

Time = 18 min

=18 / 60 hr

Distance = Speed *Time

= 5 * 18 / 60

= 5 * 3/10

= 3 /2

= 1.5KM

Answered by msraza92
0

Answer:

5km/h = 500m/60min

man travel in 60 min 500 m

he travel in 1 min 1/500 m

in 18 min he travel 1/500 × 18 = 27.777 meters

hence, man Tavel 27.77 meter in 18min

Similar questions