calculate the force acting
on a body mass 10kg moving with an acceleration of 6 square meter
Answers
Answered by
0
Explanation:
euu3 in hi ehdns on sudha ok w hi 3 in eisge9je
Answered by
0
Answer:
mass of the body=10kg
acceleration=6m/s²
We know that F=ma
= 10*6m/s²
= 60 kg m/s²
=60 N
Similar questions