Chemistry, asked by arushi19verma, 1 year ago

Calculate the mass of 1 molecule of H2O.

Answers

Answered by BrainlyPrincess
12
the mass of 1 molecule of h2o is
1×2+16 
2+16
=18
Answered by kaaina
2
H2O =2×1+16=18 Hence mass of one molecule of H2O is 18
Similar questions