calculate the molecular mass of na2co3.10h2o
Answers
Answered by
4
Answer:
286.1412 g/mol
Please mark it as brainliest
Answered by
11
Answer:
molecular mass is
=2x23 + 1x12 +3x16 +10(2+16)
=46 +12+48+180
=286 u
Similar questions