Chemistry, asked by Gopinath21, 1 year ago

calculate the molecular mass of NaOh

Answers

Answered by Mohsin137
167
Very simple.
Add all the molar masses of what composes sodium hydroxide (NaOH)

Na x 1 = 22.989 g/mol
O x 1 = 15.999 g/mol
H x 1 = 1.008 g/mol

Total molar mass of sodium hydroxide is 39.996 g/mol
Answered by Jasleen0599
62

Answer: Molecular mass of NaOh is 40 gms/ mol.

Explanation:

The molecular mass is defined as the mass of molecules. The unit it is measured in is unified atomic mass units (a.m.u).

To calculate the molecular mass of NaOH, add the molar masses of each element.

Now, the molar mass of Na is equal to 22.990 gms/ mol

the molar mass of O is equal to 15.999 gms/ mol

the molar mass of H is equal to 1.008 gms/ mol

When added, it sums up to 39.997 gms/ mol.

When rounded off the molecular mass of NaOH is equal to 40 gms/ mol.

Similar questions