Calculate the molecular mass of sulphur molecule
Answers
Answered by
0
Answer:
sulphur molecular mass is 32.
Explanation:
follow me
Answered by
0
Answer:
It is made up of 8 sulphur atoms. Atomic mass sulphur atom = 32 g. Molar mass of sulphur = 8 X 32 = 256 g. Molar mass of sulphur = 8 X 32 = 256 g.
Similar questions
Accountancy,
6 months ago
Math,
6 months ago
Sociology,
6 months ago
Math,
1 year ago
History,
1 year ago
Math,
1 year ago
Math,
1 year ago
India Languages,
1 year ago