Chemistry, asked by VSK2353, 1 year ago

calculate the no of moles in 5.4 kg of ammonia​

Answers

Answered by 15121115anil
7

weight of ammonia = 17 g

mole = weight / molecular weight

mole = 5.4 kg/17g

= 5400/17

= 317.64 moles

Similar questions