Chemistry, asked by SamyaLaddha, 1 year ago

calculate the number of atoms present in 6.2 g of phosphorous. ​

Answers

Answered by Anonymous
0

 \sf \huge{\fbox{SOLUTION :}}

We know that ,

 \sf \large \fbox{Number  \: of  \: atoms =  \frac{Given \:  mass}{atomic \:  mass}   \times avogadro \: number}

Substitute the known values , we get

 \sf \mapsto Number  \: of  \: atoms =  \frac{6.2}{31}  \times 6.022 \times  {(10)}^{23}  \\  \\  \sf \mapsto Number  \: of  \: atoms =  \frac{62}{310}  \times 6.022 \times  {(10)}^{23}  \\  \\  \sf \mapsto Number  \: of  \: atoms = 2 \times 6.022 \times  {(10)}^{22}  \\  \\ \sf \mapsto Number  \: of  \: atoms =  6.022 \times  {(20)}^{22}  \:  \: moles

Hence , 6.022 × (20)²² moles present in 6.2 g of phosphorous

Answered by keshavindire370
0

Answer:

Explanation:

No. Of atoms = the given mass/the atomic number *Avogadro number

Number of atoms =6.2/31*6.022*10 ^23

No. Of atoms is 12.044 *10^22

Similar questions