Calculate the number of electrons in 1.6g of ch4
Answers
Answered by
3
no.of moles of CH4 =1.6/16 =0.1 .
there are 6 electrons in carbon atom and 1 electron in one hydrogen atom so there are 10 electrons in one molecule of CH4 or methane. there are 6.022×10^23 molecules in 16 gms of CH4 so there are similarly 6.022×10^22 molecules in 1.6 gms of CH4 . hence there are 6.022×10^22×10 =6×10^23 electrons in 1.6 gms of CH4 .
there are 6 electrons in carbon atom and 1 electron in one hydrogen atom so there are 10 electrons in one molecule of CH4 or methane. there are 6.022×10^23 molecules in 16 gms of CH4 so there are similarly 6.022×10^22 molecules in 1.6 gms of CH4 . hence there are 6.022×10^22×10 =6×10^23 electrons in 1.6 gms of CH4 .
Similar questions