calculate the volume ocuupied by 28u nitrogen gas
Answers
Answered by
1
1 mole.............22.4L
28/14*2=1 mole
28/14*2=1 mole
Answered by
0
no. of moles =mass/molecular mass=28/(14*2)=28/28=1mole
1 mole of any gas occupies 22.4L
therefore volume of nitrogen=22.4L
1 mole of any gas occupies 22.4L
therefore volume of nitrogen=22.4L
kirubak:
mark as the best plzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
Similar questions