Chemistry, asked by jahnavisuthar7, 2 months ago

Calculate total number of atoms in 9.6 g of SO3​

Answers

Answered by biancacarolineovia20
1

Answer:the atomic mass of sulfur is 32 AMU, and the atomic mass of oxygen is 16 AMU, then times two due to the subscript, so 32. Add those up, and 32+32=64 AMU, which is the molecular mass of SO2.

That means,

64 grams of SO2 = 6.022140857 × 10^23 molecules .

So, 0.56 grams of SO2 = 5.269373249875 × 10^21 molecules.

1 molecule of SO2 consists of 2 oxygen atoms.

So, 5.269373249875 × 10^21 molecules SO2 consist of 1.053874649975 × 10^22 oxygen atoms.

The number of oxygen atoms present in 0.56 g of SO2 is 1.053874649975

Similar questions