can anyone answer this pls
Attachments:

Answers
Answered by
1
Answer:
Given,
Wavelength = 1.6*10⁻² m
= 0.016 m
Velocity of sound (v) = 320 m/s
∴ Velocity = Wavelength * Frequency
= 320 = 0.016f
= 20000 Hz or, 20 kHz is the Frequency
I hope this helps.
Similar questions
Social Sciences,
3 months ago
English,
6 months ago
Hindi,
6 months ago
History,
1 year ago
Physics,
1 year ago