Can somebody help me out.? correct option is a

Answers
2HI--------H2 + I2
2a 0 0 (initial)
a 0.5a 0.5a (final)
(let volume be equal to V or 1L, though it doesn't matter as its gonna get cancelled)
let initial moles of HI be 2a
final moles of HI 2(a-0.5a)=a
final moles of H2=I2=0.5a
K=[H2][I2]/[HI]²
=0.25a²/a²
=0.25
(i think its wrong cause i have am getting that feeling....XD)
heya!!
___________________________-✨✨✨
→ 2HI ---------> H2 + I2
→ 1. 0. 0
→(1-a). a/2 a/2
here, a is dissociation constant alpha
alpha = 50×1/100 = 0.5
now, by putting the value of alpha calculate equilibrium constant
Kc = ([H2] [I2]) / [HI]^2
Kc = (a/2 × a/2)/ (1-a)^2
Kc = (0.5/2 × 0.5/2) / (1-0.5)^2
Kc = (0.25 × 0.25) / (0.5×0.5)
Kc = 1/4 = 0.25
Hope it helps!!
#PhoeniXX