Physics, asked by ashish28637, 1 year ago

can you please tell it's answer step by step​

Attachments:

Answers

Answered by Moksh99
0

Circumference of orbit or circle = 36,000 km

Time taken to revolve around Earth = 24 hours

Speed on km/h = \frac{3600}{24}

= 150 km/h

Similar questions