Science, asked by falaksayyed182, 4 months ago

can you solve this plz its urgent​

Attachments:

Answers

Answered by Abhishek802271
4

Answer:

u=0m/s

t=300sec

a=1/2m/s

s=ut+1/2*at2

s=0*300+1/2*1/2*300+300

s=0+1/4*90000

s=0+1/4+360000/4

s=360001/4

this is the correct answer.

Explanation:

i hope it will help you.

thank u

Similar questions