Math, asked by myriampacorocky, 1 year ago

celia bought a bag of 12 goldfish for $3
what is the cost of 1 goldfish?

Answers

Answered by NautankiGirl
31

3/12 = x/1

x = 3/12

x = 0.25

The cost of one goldfish is 0.25 dollars .

Answered by sharonr
5

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3. Then cost of 1 gold fish is $ 0.25

Solution:

Given that,

Celia bought a bag of 12 goldfish for $3

To find: Cost of 1 gold fish

From given,

Cost of 12 goldfish = $ 3

The formula to find cost of 1 gold fish is:

\text{Cost of 1 gold fish } = \frac{\text{Cost of 12 gold fish }}{12}\\\\\text{Cost of 1 gold fish } = \frac{3}{12}\\\\\text{Cost of 1 gold fish } = 0.25

Thus cost of 1 gold fish is $ 0.25

Learn more about cost

Anita And Her Friends Bought Pens . For Five Pens Bought Together They Got A Discount Of Three Rupees And It Cost Them 32 Rupees. Had They Bought The Pens Separately, How Much Would Each Jave To Spend?

https://brainly.in/question/11122693

If 36 flats cost 68251500 what is the cost of each such flat

https://brainly.in/question/3474340

Similar questions