Cheese costs $4.40 per pound. Find the cost per kilogram
Answers
Answered by
0
I think this is 1.995806428
Answered by
2
Answer:
Step-by-step explanation:
- Cheese cost $4.40 per pound(Ib).
1 kg = 2.2Ib
We know,cheese cost per pound and convert it in kilogram by multiplying price in pound.
Cheese cost per kilogram=2.2* $4.40
= $9.680
Similar questions