Chloe is buying mixed nuts at a grocery store. she can either spend $7.93 on a 15.25 ounce bag or $11.75 on a 25 ounce bag. which is better buy? show your reasoning.
Answers
Answered by
9
Answer:
Case 1:
15.25 ounce = $7.93
1 ounce = = $0.52
Case 2:
25 ounce = $11.75
1 ounce = = $0.47
We see that in second case nuts are cheaper, so they are the better buy.
Mark Brainliest if helpful
Similar questions