Math, asked by manalfarman, 9 months ago

Chloe is buying mixed nuts at a grocery store. she can either spend $7.93 on a 15.25 ounce bag or $11.75 on a 25 ounce bag. which is better buy? show your reasoning. ​

Answers

Answered by Shokman
9

Answer:

Case 1:

15.25 ounce = $7.93

1 ounce = \frac{7.93}{15.25} = $0.52

Case 2:

25 ounce = $11.75

1 ounce = \frac{11.75}{25} = $0.47

We see that in second case nuts are cheaper, so they are the better buy.

Mark Brainliest if helpful

Similar questions