Math, asked by Shreyanshatstudy, 1 year ago

circumference of a circle is 178 cm . find its radius . ​

Answers

Answered by 123032
4

c = 178 \\ 2\pi \:r = 178 \\ 2 \times  \frac{22}{7}  \times r = 178 \\ r =  \frac{178 \times 7}{22 \times 2}  \\ r = 28.31
Answered by DiyanaN
1

Hope it helps.........

Attachments:
Similar questions