class 9 physics plz ans fast
Attachments:

Answers
Answered by
2
Q4.)A cricket player moves his hands backwards while catching a ball in order to decrease the acceleration of the ball and catch it without applying enough pressure.
Q5) Force=mass x acceleration
Now, compare both situations in terms of force...
2 Kg mass at 5m/s²
Force=2 x 5 =10N
And, 4 kg mass at 2m/s²
Force= 4 x 2 =8 N
Hence, accelerating at 2 kg mass at 5m/s² will require a greater force.
Similar questions
Math,
5 months ago
English,
5 months ago
English,
5 months ago
Computer Science,
10 months ago
Business Studies,
1 year ago
Political Science,
1 year ago