Conception Nery bought 5 ½ kilos of chopped meat at P450 per 3 kilos. What was a total cost of the purchase?
Answers
Answered by
1
Rs 825
Explanation :
3 kilos meat costs 450
Cost of 1 kilo meat = 450 ÷ 3 = 150
then 150 multiplied by 5½ or 5.5 = 825
Similar questions
Math,
5 days ago
Political Science,
10 days ago
Geography,
10 days ago
Physics,
8 months ago
Math,
8 months ago