Math, asked by ubayrumolo, 10 days ago

Conception Nery bought 5 ½ kilos of chopped meat at P450 per 3 kilos. What was a total cost of the purchase?​

Answers

Answered by rajeevpanwar063
1

Rs 825

Explanation :

3 kilos meat costs 450

Cost of 1 kilo meat = 450 ÷ 3 = 150

then 150 multiplied by 5½ or 5.5 = 825

Similar questions