Science, asked by shivdarshansingh9097, 10 months ago

Convert
20g of water in to mole.​

Answers

Answered by krishnabansal001
17
Molecular formula of water= H(2)O
Molar mass of water= 1 x 2 + 16 =18g

Number of moles in 20g of water= Given mass/molar mass
=20/18
=10/9
=1.1 moles

Hope it will help you!!
Answered by HOWRASYED
4

1.11 Moles

Explanation:

Given, Mass of water = 20 g

The Molecular mass of the water = 2 * Mass of Hydrogen + Mass of Oxygen

= 2 * 1 + 16

= 18 g.

Now, number of moles:

=Given mass/ Molar mass = 20/18 =1.11 moles

Similar questions