Cost of 1 litres of oil is 27/7 rupees find the cost of 12 litres.
Answers
Answered by
5
Answer:
cost of 1 litre oil = 22/7 rupees = 3.14 rupees
so,
cost of 12 litre oil = 12 × 3.14 = 37.68 rupees
Answered by
0
27/7×12=46.28571 means 46rupees approx
Similar questions
Business Studies,
6 months ago
History,
6 months ago
Social Sciences,
1 year ago
Science,
1 year ago
Biology,
1 year ago
Computer Science,
1 year ago
History,
1 year ago