India Languages, asked by a65527096, 7 months ago

cost of 12 kg of sugar rs 528 find the cost of 5 kg sugar

Answers

Answered by krishika2086
0

Explanation:

Cost of 12kg of sugar=rs528

Cost of 1kg of sugar=Rs528/12

=Rs44

Now, cost of 5kg of sugar=44×5

=Rs220

therefore cost of 5kg sugar is RS 220

Answered by anushkaroy136
0

Answer:

cost of 12 kg of sugar is = 528

therefore, cost of 1 kg of sugar = 528÷12=44

cost of 5 kg of sugar = 44×5=220rs

Similar questions