cost of 12 kg of sugar rs 528 find the cost of 5 kg sugar
Answers
Answered by
0
Explanation:
Cost of 12kg of sugar=rs528
Cost of 1kg of sugar=Rs528/12
=Rs44
Now, cost of 5kg of sugar=44×5
=Rs220
therefore cost of 5kg sugar is RS 220
Answered by
0
Answer:
cost of 12 kg of sugar is = 528
therefore, cost of 1 kg of sugar = 528÷12=44
cost of 5 kg of sugar = 44×5=220rs
Similar questions