cost of 15 pens is 180rupees how many pens can we purchased for 252 rupees
Answers
Answered by
0
Answer:
answer is 15 pens can purchased in 252 ruppees.
Answered by
0
Answer:
Cost of one pen is 180 /15 = 12
No.of pens purchased for 252 rupees is 252 / 12 = 21
Similar questions
Science,
2 months ago
Math,
2 months ago
Biology,
2 months ago
India Languages,
5 months ago
Art,
1 year ago