Math, asked by purushotham72, 5 months ago

cost of 15 pens is 180rupees how many pens can we purchased for 252 rupees ​

Answers

Answered by fahad12318
0

Answer:

answer is 15 pens can purchased in 252 ruppees.

Answered by beenamanu
0

Answer:

Cost of one pen is 180 /15 = 12

No.of pens purchased for 252 rupees is 252 / 12 = 21

Similar questions