Math, asked by shraddhajagtap2321, 6 months ago

cost of 3 items=Rs.90 then what is the cost of 9 items = ?​

Answers

Answered by bhaskar8014
1

Answer:

if the cost 3 items = Rs. 90

hence, the cost of 1 item = Rs. 90/3 = Rs. 30

hence, the cost of 9 items = Rs. 30 × 9 = Rs. 270

Step-by-step explanation:

please Marks me brinliest answer

Answered by Anonymous
0

Answer:

Hiii Sradha

Step-by-step explanation:

kahase Ho

.. .. .. ..

Similar questions