cost of 3 items=Rs.90 then what is the cost of 9 items = ?
Answers
Answered by
1
Answer:
if the cost 3 items = Rs. 90
hence, the cost of 1 item = Rs. 90/3 = Rs. 30
hence, the cost of 9 items = Rs. 30 × 9 = Rs. 270
Step-by-step explanation:
please Marks me brinliest answer
Answered by
0
Answer:
Hiii Sradha
Step-by-step explanation:
kahase Ho
.. .. .. ..
Similar questions