Math, asked by bhatiadarshmain, 4 months ago

cost of 4 Kg rice is Rs 200 what is quantity of rice can be purchased for Rs 150​

Answers

Answered by aratrikaghosh12
4

Answer:

The answer is= 3kg rice can be purchased for ₹150.

Attachments:
Answered by pulakmath007
2

SOLUTION

GIVEN

Cost of 4 Kg rice is Rs 200

TO DETERMINE

The quantity of rice can be purchased for Rs 150

EVALUATION

Here it is given that Cost of 4 Kg rice is Rs 200

So Cost of 1 Kg rice is

 \displaystyle \sf{  =Rs \:  \:  \frac{200}{4} }

 \displaystyle \sf{  =Rs \:  \:  50 }

Hence the required quantity of rice can be purchased for Rs 150

 \displaystyle \sf{  =\frac{150}{50}  \: kg}

 \displaystyle \sf{  =3  \: kg}

━━━━━━━━━━━━━━━━

Learn more from Brainly :-

1. A vacuum cleaner cleans a floor area of 10 m2 every 4 minutes. How much floor area does it clean in half an hour...

https://brainly.in/question/29368535

2. If the carriage of 810 kg, for 70km cost Rs.45, what will be the cost of 840kg for a distance of 63 km at the half of the ...

https://brainly.in/question/12636102

Similar questions