Math, asked by BrainlySunShine, 1 year ago

Cost of 5 apples is 20 rupees. What is the cost of 8 apples? ​

Answers

Answered by Anonymous
3

Answer:

Given,

Cost of 5 apples = 20 rupees.

Therefore,

Cost of 1 apple = 20/5 =4 rupees.

Therefore, cost of 8 apples = 4×8 =32 rupees.

Answered by don2706
0

Answer:

32

Step-by-step explanation:

5 apples= 20

1apple = 20÷5=4

8 apples=4×8=32

thus 8 apples cost 32

hope this helps

please mark me as the brainliest

Similar questions
Math, 7 months ago