Cost of 5 apples is 20 rupees. What is the cost of 8 apples?
Answers
Answered by
3
Answer:
Given,
Cost of 5 apples = 20 rupees.
Therefore,
Cost of 1 apple = 20/5 =4 rupees.
Therefore, cost of 8 apples = 4×8 =32 rupees.
Answered by
0
Answer:
32
Step-by-step explanation:
5 apples= 20
1apple = 20÷5=4
8 apples=4×8=32
thus 8 apples cost 32
hope this helps
please mark me as the brainliest
Similar questions