Cost of 5 kg of wheat is 30.50.
(a) What will be the cost of 8 kg of wheat?
(b) What quantity of wheat can be purchased in 61?
Answers
Answered by
2
Step-by-step explanation:
thankyou
hope you are doing well
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/da0/3bfa67bdba9cb0b43ad549bbefafea38.jpg)
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d66/fff684517a68e60e39ed50d8c7fc0e18.jpg)
Answered by
5
Answer:
Step-by-step explanation:
Cost of 5 kg wheat = 30.50 Rs
∴ cost of 1 kg wheat = 30.50/5 = 6.10 Rs
Now
(a) Cost of 8 kg wheat = 8 x 6.10 = 48.80 Rs.
(b) Quantity of wheat purchased in 61 Rs = 61 / 6.10 = 10 KG
Similar questions
Environmental Sciences,
2 months ago
English,
2 months ago
Math,
5 months ago
Political Science,
5 months ago
History,
1 year ago