cost of 8 pens and 4 pencils is Rs. 176.00 and the cost of 2 pens and 2 pencils is Rs . 48. What is the cost of one pen???
Answers
Answered by
6
let cost of one pen be ,"x"
n cost of one pencil be ,"y"
A.T.Q
8x + 4y = 176_____(i)
2x + 2y = 48______(ii)
on solving this equation u will get amount of one pen...hope it helps...!!
Merci..!!!
n cost of one pencil be ,"y"
A.T.Q
8x + 4y = 176_____(i)
2x + 2y = 48______(ii)
on solving this equation u will get amount of one pen...hope it helps...!!
Merci..!!!
Answered by
6
cost of pen = x
cost of pencil = y
8x + 4y = 176 eq1
2x + 2y = 48 eq2
multiply eq2 by 2 and subtract from eq1
8x + 4y = 176
-4x - 4y = -96
4x = 80
x = 20
Put values of x in eq1
8×20 + 4y = 176
160 + 4y = 176
4y = 16
y = 4
Cost of one pen is 20Rs and one pencil is 4Rs
Thanks
cost of pencil = y
8x + 4y = 176 eq1
2x + 2y = 48 eq2
multiply eq2 by 2 and subtract from eq1
8x + 4y = 176
-4x - 4y = -96
4x = 80
x = 20
Put values of x in eq1
8×20 + 4y = 176
160 + 4y = 176
4y = 16
y = 4
Cost of one pen is 20Rs and one pencil is 4Rs
Thanks
Similar questions