cost price is RS 55and gain is 5% find the selling price
Answers
Answered by
0
Answer:
SP= CP ×100+gain÷100
SP= 55×105÷100
SP=5775÷100
SP=57.75
Answered by
3
Step-by-step explanation:
CP = 55rs
Profit % = 5%
SP = CP × 100 + profit % /100
= 55 × 105 /100
= 5575 / 100
= 55.75 = SP
Hope it will help you .
Similar questions