Physics, asked by daksh2231, 1 year ago

define power of lens

Answers

Answered by saurabhkeshari
39
The power of a lens is the reciprocal of its focal length in meters. When, f = 1 m, P = 1/f = 1/1 = 1 dioptre. 1 dioptre is the power of a lens whose focal length is 1 meter.
Answered by Anonymous
14

Power of a lens is the ability to converge or diverge the ray of light falling on it is reciprocal of focal length of the lens♥️

Similar questions